Hangarstädning

10423665_10202136235952042_1907795369551471221_nPå 80 år så hinner en flygklubb samla på sig många minnen samt en hel del skräp. Nu när vi ska flytta till nya lokaler är det dags att göra oss av med det som inte behövs. Därför så höll klubben en städdag med tillhörande styrelsegrillning. Vi gick igenom klubbhus och trähangar. Det som inte ansågs vara värt att spara kastades och det som vi behöver framöver eller som är en del av klubbens historia började vi packa ner. Nu kunde vi dock inte packa ner allt, då vi trots allt ska verka i klubbhuset några månader till.

Tanken var också att medlemmar skulle kunna ta en flygtur och varva städandet med, men den kraftiga vinden satte stopp för det mesta flygandet. Ett antal klubbmedlemmar som var på väg till Veterandagen på Skå-Edeby valde att stanna hemma och hjälpte till med städningen.

Till lunch så bjöds det på hamburgare. Lagret efter förra årets Fly-In verkar aldrig ta slut. Korvarna har vi ätit upp, men det finns fortfarande en hel del hamburgare kvar.

10435415_10202136244152247_2763993262067849154_nVi passade även på att fira vår nestor och hedersmedlem, Sture som fyllde 70 för några dagar sedan. Han har varit aktiv i klubben i många år som flyglärare, skolchef m.m. och fortsätter med att stötta styrelsen i vårt arbete. Han och många av våra äldre medlemmar har en mycket viktig roll i flytten att säkerställa att klubbens traditioner tas med till de nya lokalerna.

10369608_10202137130254399_1421973855020339855_nLängst inne i hangaren står det två låsta skåp som ingen har lyckats hitta nycklarna till. Jag har gett mig på låset på det ena skåpet med en borrmaskin, men ett lås är som bekant svårborrat. Nu bröt ett par av medlemmarna, med diger kunskap i inbrottsteknik, upp skåpet och hittade till vår stora glädje ett par flaskor med kvalitetssprit! De lägger vi undan till hangarfesten som vi kommer att hålla i slutet av augusti. Vad som finns i det andra skåpet återstår att se…

I samband med hangarfesten så kommer vi nog också att hålla en liten Loppmarknad och sälja en del sådant som vi inte ville slänga, men som kanske har ett värde för någon flygintresserad.

10245355_10202136234832014_2376880495629756504_nKlubbens prissamling lades varsamt ner i lådor. I prisskåpet fanns även loggboken till klubbens första flygplan, SE-ADZ. Den ska ställas fram på ett mer synligt ställe i det nya klubbhuset. Även prissamlingen som visar på LFK:s framgångar inom flygsporten under 80 år ska visas upp på ett bättre sätt.

En liten tår rann när jag slängde gamla flygtidningar från 70-talet. Det fanns mycket skoj att läsa i dem. Men det var inget som direkt hade med LFK att göra och tidningarna finns trots allt att få tag på andra ställen. Tänk bara om någon kunde göra alla flygnördar i Sverige en tjänst och scanna in dessa tidningar och lägga upp dem digitalt?

En kul tidning som jag sparade för egen del var Flygrevyn nr 7, 1978 med ett reportage om bygget av SE-XCR, tvillingsystern till den Brügger Colibri som jag själv håller på att köpa.

Det kändes tungt när vi plockade ner skylten ovanför porten på hangaren. Men det är bara temporärt! Skylten ska renoveras och sättas upp ovanför porten på den nya hangaren.

Nu gäller det därför att börja planera inför uppbyggnaden av det nya klubbhuset. Klubben är bl.a. intresserad av möbler. Har ni något som ni vill bli av med så hör av er. Vi vill bl.a. få tag på lite skinnfåtöljer, bokhyllar, bardisk med barstolar, ett piano m.m. Vi vill också ha historiska foton som vi ska dekorera väggarna med. Allt annat flygrelaterat som sambon inte tycker får plats i garaget längre är också av intresse.

Stort tack till alla medlemmar som ställde upp idag. Tillsammans så ska vi klara av det här tuffa året och resa oss som Fenix ur askan.

P.S:Facebook finns det fler bilder, alla tagna av Per Wernholm.

Bookmark the permalink.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *